Jakie łóżko wybrać ?

Jeśli szczęśliwie udało nam się dokonać wyboru miejsca na postawienie łóżka do spania, to czas na przyjrzenie się jakie to łóżko jest lub może jakie trzeba kupić. W artykule „Gdzie postawić łóżko” wspomniałem już, że wg zasad Feng Shui powinno być ono drewniane z wezgłowiem. Dobrze jak mamy tyle miejsca, że możemy sobie na takie pozwolić, zwłaszcza jeżeli ma to być tzw. łoże małżeńskie. Zwolennicy klasyki mogą wybrać takie jak to lub takie samo, ale w innym sklepie  albo też trochę mniej klasyczne jak tutaj. Zwróćcie uwagę, że łóżka te mają zaokrąglone krawędzie, co sprzyja dobremu przepływowi energii oraz zwyczajnie eliminuje ryzyko bolesnego siniaka. Jeśli ktoś chce bardziej nowoczesne, ale już kanciaste, to proszę  lub inna propozycja łóżka z zagłówkiem tapicerowanym i miejscem na pościel. W przeciwnym wypadku szukamy innych rozwiązań. Szczególnie w budynkach wielorodzinnych meblem do spania jest najczęściej sofa lub jej rozbudowana wersja z narożnikiem czyli popularna rogówka. Widać to zresztą po ich ogromnej i urozmaiconej podaży w sklepach. Taka rogówka to jednak też wielki klamor w blokowym mieszkaniu, tyle że pełni dwie funkcje: wypoczynkową i spania codziennego. Sen to też wypoczynek, ale użyłem terminologii handlowej, w której poprzez wypoczynek rozumie się spędzanie czasu w formie głównie siedzącej (np. oglądanie telewizji, czytanie książki, rozmowy towarzyskie). Teraz o ile taka rogówka funkcję wypoczynkową pełni bardzo dobrze, to funkcję spania już o wiele gorzej. Przede wszystkim dlatego, że jest części składowe nie zapewniają równego podparcia dla kręgosłupa. Rynek wychodzi na przeciw potrzebom klientów i dla bardziej wymagających pojawia się coraz więcej rozwiązań czyniących funkcję spania bardziej wygodną. Są to sofy z tzw. funkcją spania codziennego. Możemy je podzielić na dwie grupy: z wysuwanym materacem na stelażu oraz bez osobnego materaca. Pierwsze mają wysuwany ręcznie składany stelaż z materacem piankowym. Stelaż ma ramę z rurek metalowych oraz drewniane i sprężynowe poprzeczki. System nazywany jest włoskim i jest to w skrócie ulepszona wersja systemu belgijskiego. Druga grupa sof z funkcją spania codziennego wyróżnia się posiadaniem dwóch całych powierzchni do spania. Jedna z nich w wersji wypoczynkowej jest siedziskiem, a druga oparciem. Obydwa te elementy wypełniane są sprężynami bonelowymi co poprawia komfort ich użytkowania. Ciekawe i szczegółowe informacje na temat budowy sof i narożników można znaleźć tutaj: http://o-meblach.blogspot.com/2018/12/ktore-meble-tapicerowane-nadaja-sie-do.html

Jeśli komuś zależy na miejscu w pokoju i nie chce eksponować łóżka to powinien zainteresować się łóżkami chowanymi w szafie na przykład.  To grupa, która istnieje już od lat 80-tych, ale w ostatnich latach zdaje się przeżywać swój renesans. Głównie za sprawą pomysłów ponownie rodem z Włoch. Tam zdaje się do spania przykładają większą wagę skoro tyle rozwiązań stamtąd pochodzi. Oferta łóżek w szafie ostatnimi laty stała się bardzo urozmaicona i jest w czym wybierać. Te rozwiązania mają dwie podstawowe zalety:

  1. Oszczędzają kilka metrów kwadratowych powierzchni w ciągu dnia.
  2. Pozwalają na bardziej swobodny dobór lepszego materaca.

Zalet można wymienić więcej:

  • Jak w tradycyjnych łóżkach mają wolną przestrzeń pod spodem, co oznacza swobodny przepływ powietrza i energii chi.
  • Można je zestawić w zabudowie z szafkami, regałami, a nawet z rozkładanymi stołami i sofami do dziennego wypoczynku.
  • Możliwość położenia grubego, porządnego materaca.

Wady jak to zwykle też są:

  • Metalowe stelaże – co energetycznie jest gorsze niż drewno.
  • Półki nad głową i boczne krawędzie tnące – co z punktu widzenia Feng Shui jest niekorzystne dla przepływu chi a tym samym naszego samopoczucia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *