Jaką pościel wybrać ?

Jeśli już zdecydujemy się, gdzie w sypialni/salonie ustawić łóżko i w jakim kierunku będziemy spać, to pora na zastanowienie się czym je pościelić.

Każdy zapewne zna przysłowie Jak se pościelesz, tak się wyśpisz. Dawno temu nie odnosiło się ono tylko do samej pościeli, ale też miejsca i łóżka. Teraz wyobraźmy sobie bardzo dawne czasy i widzimy wiązkę słomy, mech, liście, skóry i futra zwierzęce. Gdzie je wędrowiec rzucił i jak zabezpieczył się przed czynnikami zewnętrznymi, tak się wyspał lub nie.

Jak we wszystkim i w pościelach jest olbrzymi wybór. Nawet jest taka z mchu !  Można też spać w otuleniu ze słomy i pod gołym niebem.  Kołdry, poduszki, poszewki i prześcieradła dzielimy na naturalne i sztuczne. Sztuczne reklamuje się jako hipoalergiczne, czyli nieuczulajace alergików, w których nie zalęgną się zwierzaczki nazywane roztoczami. Naturalne to te wykonane z wełny lub pierza/puchu. Naturalne naturalnie są lepsze tzn. zdrowsze dla osób nieuczulonych, natomiast osoby ze stwierdzonymi alergiami powinny wybrać sztuczne. Chyba, że dowiedzą się jaka jest pierwotna przyczyna ich alergii, bo uczulenie na wełnę czy pierze może być już przyczyną pośrednią. To już jednak kolejny temat „studnia”, którego na razie nie będziemy tu poruszać. Dlaczego naturalne są lepsze ? bo umożliwiają lepszy przepływ energii i nie elektryzują się tzn. nie jonizują powietrza dodatnio. Poza tym poduszki i maty z wypełnieniem z łuski gryczanej neutralizują szkodliwe promieniowanie żył wodnych i elektromagnetyczne.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *