Jakość powietrza w sypialni

Jak i w ciągu dnia tak i w nocy podczas snu musimy oddychać. Te kilka, a dzieci i kilkanaście godzin oddychamy powietrzem z jednego pomieszczenia. Oczywiście nie jest to to samo powietrze, gdyż prawidłowa wentylacja powinna zapewniać jego wielokrotną wymianę (warunki techniczne jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie § 149. 1. Strumień powietrza zewnętrznego doprowadzanego do pomieszczeń, niebędących pomieszczeniami pracy, powinien odpowiadać wymaganiom Polskiej Normy dotyczącej wentylacji, przy czym w mieszkaniach strumień ten powinien wynikać z wielkości strumienia powietrza wywiewanego, lecz być nie mniejszy niż 20 m3/h na osobę przewidywaną na pobyt stały w projekcie budowlanym. ) jednak czynniki wpływające na jakość powietrza pozostają z reguły takie same. Są to:

  1. Sprawność wentylacji czyli jej zdolność do wymiany powietrza w pomieszczeniu.
  2. Jakość powietrza zewnętrznego.
  3. Zanieczyszczenia generowane przez elementy wewnętrzne sypialni.

Wiadomo, że powietrze zawiera tlen, który jest niezbędny do wszystkich procesów życiowych, ale zawiera również wiele innych związków, które mogą wpływać na nasze zdrowie pozytywnie lub negatywnie. Na temat tych docierających z zewnątrz można poczytać w komunikatach o jakości powietrza np. http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/homenatomiast te wewnętrzne pochodzą ze ścierających się tworzyw sztucznych (panele, tapety, tapicerka mebli) oraz z nas samych (szczątki naskórka, mikrocząstki odzieży i oczywiście dwutlenek węgla).

Tam gdzie powietrze za oknem jest czyste wchodząc do sypialni już zapewnia odświeżenie powietrza w środku, dzięki jego wymianie. Jeśli dodatkowo wewnątrz mamy meble drewniane, podłogi drewniane lub płytek gresowych to powietrze, którym oddychamy podczas snu nie szkodzi, ale pomaga wypoczynkowi i regeneracji. Jednak gdzie mamy takie warunki ? W domach raczej rzadko, bardziej na wczasach nad morzem, w górach i lasach 🙂 Dodatkowo oprócz czystego powietrza mamy tam też jego odpowiednią jonizację, gdyż woda i rośliny wytwarzają jony ujemne, a cały sprzęt elektryczny i elektroniczny – jony dodatnie, których przez to w mieszkaniach, a zwłaszcza biurach jest za dużo.

Jak poprawić jakość powietrza ? Sposobów jest kilka.

  1. Wietrzenie sypialni przez snem – jeśli oczywiście po otwarciu okna nie zionie na nas Smog.
  2. Oczyszczacze powietrza – coraz bardziej popularne po nagłośnieniu problemu smogu. Oprócz samej filtracji powietrza poprzez filtry tzw. HEPA oraz węglowe niektóre modele mają też funkcje dodatkowe jak nawilżanie i jonizacja. Ważne żeby przed zakupem zwrócić uwagę na sposób wytwarzania jonów: czy jest metodą termoemisyjną czy ostrzową. Polecana jest ta pierwsza, gdyż druga wytwarza jony ciężkie niekorzystne dla zdrowia. Nie wiem jaką metodą wytwarzane są jony w technologii Plasmacluster opatentowanej przez firmę Sharp, ale sądząc po ilości testów, badań i czasu bytności na rynku można domniemywać, że jest bezpieczna. Można kupić niedrogi oczyszczacz z jonizacją w tej technologii z dodatkową funkcją nawilżania jak taki Sharp lub też skorzystać z innych dostępnych tutaj.
  3. Rośliny oczyszczające powietrze np. https://www.morizon.pl/blog/rosliny-oczyszczajace-powietrze/ oraz zielone-pluca-domu-zadbaj-o-zielen-pod-swoim-dachem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *